Németországban – a hivatalos tájékoztatás szerint – elővigyázatosságból válsághelyzetet hirdettek. Egyelőre a legalacsonyabb, úgynevezett korai előrejelzési szintet léptették életbe, mivel nem lehet tudni, hogy az orosz szállító a korábban bejelentett rubel-elszámolás, és az azt elutasító nyugati válasz után milyen szabályokat vezet majd be…
Borítóképen: Dzuarikau-Chinval gázvezeték (forrás: http://cominf.org/node/1166477240 via commons.wikimedia.org, szerző: Cominf.org, licenc: CC BY-SA 3.0) A kép illusztráció
Előzetesen annyit közötek az oroszok, hogy ha „nincs fizetés, nincs gáz”, ugyanakkor úgy tűnik, hogy Németország – bár megalakult a válságstáb – mégis bízik benne, hogy jön majd orosz gáz. Ez ugyan kevés ahhoz, hogy tényleg megérkezzen, de a remény hal mag utoljára…
Igen, mai hír, hogy a Jamal gázvezetéken máris megállt a szállítás. Ez minden bizonnyal riadót fújt Berlinben, ahol a gazdasági minisztériumban felállítják a válságstábot, amely folyamatosan monitorozza, szemmel tartja a földgázellátási helyzetet.
Figyelem, sok idő nincs gondolkodni, ugyanis csütörtökön ismertethetik Moszkvában az orosz földgáz értékesítésének a Kreml által barátságtalannak minősített országokkal szemben alkalmazandó, rubelalapú elszámolási rendszerét.
Robert Habeck, zöldpárti gazdasági miniszter és alkancellár arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy az európai parlamenti és tanácsi rendeletben foglalt meghatározott három válsághelyzeti szintet (korai előrejelzési, riasztási, vészhelyzeti) alkalmazzák, melyek közül most a legalacsonyabb fokozatnál tartanak. Úgy tűnik, Németországnak most kell teljesítenie külügyminiszter asszonyuk, Annalena Baerbock ígéretét…
De ne szaladjunk ennyire előre, várjuk meg, hogy mivel állnak elő az oroszok a gázszállítások új szabályait illetően!
Forrás: Link,