elitMára kiderült, hogy a hazai politikai elit képtelen hatékonyan működtetni a piacgazdaságot és a demokráciát. A statisztikai adatok szerint a szocializmusban hatékonyabb volt a gazdaság, mint ahogy a rendszerváltás óta teljesít. A 168 Órának nyilatkozó Mellár Tamás, a KSH korábbi elnöke arról is beszél, hogy egykori beosztottja miért tiltotta le egyik tudományos előadását. A riporter KARDOS ERNŐ.

- Professzor úr, túltette már magát azon, hogy az ön egyik konferenciára tervezett tudományos előadását példátlan módon letiltotta a Központi Statisztikai Hivatal jelenlegi elnöke, Vukovich Gabriella?

– Csak mosolyogtam rajta. Bár utoljára még a szocializmusban, a pártbizottságról leszólva tiltották le az előadásomat.


– Lényegében ez történt most is. Tényleg nem zavarta?

– Meglepett, hisz Gabika a helyettesem volt, amikor még én vezettem a statisztikai hivatalt. Miután kiderült: ha a konferencia szervezői ragaszkodnak az előadásomhoz, akkor az elnök asszony megvonja a rendezvény anyagi támogatását, inkább visszaléptem
Bazánth Ivola felvételei
– Kapott magyarázatot arra, hogy miért kell befognia a száját?

– Vukovich Gabriella szerint túlságosan kritikus vagyok a hivatallal szemben, illetve azt is kifogásolta, hogy a Heti Válaszban szóvá tettem: Vízkelety Mariann, aki az első Orbán-kormány titkárságvezetője, a miniszterelnök személyes bizalmasa volt, úgy kapott kinevezést a KSH elnökhelyettesi posztjára, hogy nem volt szakirányú végzettsége.

– Emiatt szólították fel arra, hogy kérjen bocsánatot a hivatal dolgozóitól. Megtette?

– Nem volt rá ok. Tényeket állítottam: Vízkelety jogász és nem statisztikus.

– Tényleg kritikus mostanában, hisz amíg a kormányzati propaganda a gazdaság dübörgéséről beszél, ön – aki távol áll a baloldaltól – azt nyilatkozta, hogy a gazdaság még a szocializmusban is jobban működött, mint ma. Nem túlzott?

– Dehogy. A számok egyértelműen mutatják, hogy a gazdaság jobban teljesített a hatvanas évektől a rendszerváltásig, mint az azt követő évtizedekben. Úgy látom, képtelenek vagyunk megfelelően működtetni az egyébként hatékony piacgazdaságot és vele a demokráciát. Mindez a magyar politikai elit bűne. Jól látjuk, Szlovákia és Lengyelország mögülünk indult, és már jóval előttünk jár, mert mindkettő tudott élni a rendszerváltás adta lehetőségekkel. Magyarország valahol utat tévesztett.

– Pedig a kormány állítja: magas, 3,5 százalékos a növekedés, ön szerint legfeljebb egyszázalékos. Már a számok is ennyiféle módon mutatnák a lényeget?

– Tévedés. Azt elismerem, hogy a növekedés rövid távon akár három százalék fölé is emelkedhet, hisz a kormány a rezsicsökkentéssel, a tervezettnél nagyobb nyugdíjemeléssel, a mesterségesen alacsonyan tartott jegybanki alapkamattal vagy a növekedésre adott alacsony kamatozású kölcsönnel élénkítette a gazdaságot. De ennek a későbbiekben nagyon súlyos egyensúlyromlás lesz a következménye. Nincs valódi foglalkoztatásbővülés, csak a közmunkások számának növelése javította a statisztikát. Nincs technikai, technológiai fejlesztés, emiatt álmodni sem lehet valódi növekedésről.

– Talán az olcsóbb hitel segíthet, hiszen az újabb kamatvágás után már csak 2,4 százalék a jegybanki alapkamat. Ez fellendítheti a gazdaságot?

– Minden ország fel tudja pumpálni magát, mint a béka, de aztán kipukkad; hosszú távon a fenntartható növekedés egy százaléknál nem több. Valójában erre képes ma a magyar gazdaság, mert nincs beruházás, mert menekül a tőke az országból. Az alacsony jegybanki alapkamat sem fenntartható, mivel az MNB inflációs célja továbbra is három százalék. A történelmi mélységekbe csökkenő 2,4 százalékos kamatláb azt jelenti, hogy a reálkamat negatív, ami nem ösztönöz megtakarításokra.

– Illetve a bankban tartott pénzünk folyamatosan romlik. Kivéve, ha a hazai és külföldi befektetők állampapírt vesznek. Ez megóv a pénzromlástól!?

– A befektetők pénze így megőrzi az értékét, de a magasabb kamatot nem a piac biztosítja, hanem az állampolgárok adója, tehát a mi pénzünkből fizet az állam. Vagyis becsapjuk magunkat, pontosabban becsapnak bennünket.

– Hasonlóan szigorúan fogalmaz Chikán Attila és Bod Péter Ákos – ugyancsak a jobboldalhoz tartozó közgazdászok. Ön dolgozott a Fidesz tudományos műhelyében, a Századvégnél...

– De eljöttem onnan, magamtól. Vállalhatatlan volt.

Forrás: Link,