ebola0.jpgMegállíthatatlannak tűnik az ebola, amely legkevesebb 672 embert ölt meg Nyugat- Afrikában február óta.

A nyugat-afrikai ebolajárvány gyorsabban terjed, mint ahogy hatóságok meg tudnák fékezni –  jelentette be  a BBC szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO), elismerve, hogy egyelőre nem tudják teljesen ellenőrzésük alatt tartani a halálos vírust.

"Meg lehet állítani, ha nem sikerülne, katasztrofálisan sok ember halna meg."
– tette hozzá Margaret Chan, a nemzetközi szervezet vezetője. Február óta 729 haláleset történt, akár a betegek 90 százaléka meghalhat a fertőzéstől.

Az Egyesült Államok járványügyi hatósága (CDC) csütörtökön arra figyelmeztette az amerikai utazókat, hogy a minden korábbinál súlyosabb ebola-járvány kitörése miatt lehetőség szerint kerüljék el Libériát, Guineát és Sierra Leonét.

Az ebolát csaknem 40 évvel ezelőtt észlelték először Afrikában. A veszélyes betegség emberi testnedvekkel történő érintkezés útján terjed. Eddig még sem oltóanyagot, sem gyógyszert nem sikerült kifejleszteni ellene.


 Hogy miről is van szó és mennyire fertőző az ebola:

A betegség klinikai képei a szerológiai különbségek szerint - az ebolánál vírusaltípusok szerint - eltérnek: a Marburg-vírus szerológiailag önálló (nincs altípusa), az Ebola-fertőzésnél kevésbé letálisabb (5 betegből 1 hal meg); míg az Ebola-vírus a betegek akár 90%-át is megöli. Főbb típusai a zairei Ebola-, a szudáni Ebola-, az elefántcsontparti Ebola- és a restoni Ebola-vírus; ebben a sorrendben csökken a halálosságuk; legsúlyosabb esetben az áldozatok két héten belül meghalnak. (Összehasonlításképpen: a nagyon veszélyesnek tartott sárgaláz 20 betegből egyet öl meg).

Afrikai vérzéses láz

A filovírusok súlyos vérzéses lázat okoznak, amely esetében 50-90% esély van a halálra. A restoni Ebola-vírus (Virginia, USA) emberben csak tünetmentes fertőzést idéz elő (léteznek ellenszerei, például az ELISA és a PCR assay-el), a majmokra viszont végzetes lehet. Ezek a vírusok tulajdonképpen a gazdaszervezet egészét önmagukká próbálják alakítani, de ez a mód 'nem tökéletes': a folyamat önkorlátozó - túl gyorsan öl ahhoz, hogy az áldozat hosszabb időn át fertőzhessen. Az eredmény vírussal keveredett, nagy mennyiségű elfolyósodó hús.

Átlagosan 7 nap lappangás után kezdődnek az aspecifikus tünetek: csillapíthatatlan, főként frontális fejfájás, hátfájás, fájdalom a szemben, az izmokban, hasfájás, hasmenés. Körülbelül a 10. napon jelentkeznek a vérzéses lázra utaló specifikus tünetek: magas láz, sárgaság (amit a széteső vörösvértestek okoznak), hányás; test szerte megjelenő maculopapularis kiütések (hólyagok), conjunctivitis (kötőhártya-gyulladás), pharyngitis (torokgyulladás), haematemesis (véres hányás), melaena (szurokszéklet), kifejezéstelen arc, ködös tekintet, petyhüdt szemhéjak, vörös szemek. A hatás egy halálos adag sugárdózishoz hasonlóan roncsolja a szöveteket; főleg a kötőszövetet, a beleket és a bőrt. A túlélők haja kihullik, mint a sugárfertőzötteké, bőrük lehámlik, nemi szerveik félig elrohadnak.

Mivel a vírus pantrop, a parenchymás (az illető szervre jellemző működést kifejtő) sejtjeinek összessége, például gyomornyálkahártya) szervekben történő extrém replikáció (robbanásszerű szaporodás), és a következményes szövetelhalás (nekrózis) a legtöbb szervben kimutatható, így a májban, a vesékben, vagy a bél nyálkahártyáin.

Vérzéses sokk

A halál közvetlen oka a vérzéses sokk: károsodik a véralvadási rendszer (koaugulopátia), ami súlyos vérzéseket okoz. Az óriási vérveszteség a keringés összeomlásához (keringési sokk) vezet, a kiszáradás miatt veseelégtelenség is fellép.

Idegrendszeri tünetek

Idegrendszeri tünetek az amnézia, ködös, beszűkült tudatállapot; megváltozik a személyiség: enyhe agresszió, mogorvaság, komorság; a Marburg-vírus központi idegrendszeri hatása a veszettséghez hasonló. A betegek viselkedése annyira megváltozhat, hogy nem-normálisan reagálnak a segítségre is: ellenségessé válnak, nem tűrik, hogy hozzájuk érjenek, nem akarnak beszélni.

Második fázis

A betegség második fázisában súlyosbodnak a tünetek: nagyon erős, nagy mennyiségű, romlott szagú vérhányás, amelyben artériás vér keveredik fekete rögökkel; a test kisebesedik, véraláfutások borítják, a kiütések összeolvadnak, hatalmas, duzzadt, hólyagos, lilásvörös foltokká; az arcizmok megereszkednek, mert a kötőszövetek bomlásnak indulnak. A beteg vérének minden cseppje méreg, rendkívül fertőző; egy cseppben százmillió vírusrészecske is lehet. A vér kicsapódik, rögök képződnek, minden szervben kiterjedt lesz a trombózis, így az egész testben infarktusok keletkeznek. A bélizmok elhalnak, bélrenyheség, puffadás, gyomorégés lép fel. A nyelvről, a nyelőcsőről, a légcsőről iszonyatos fájdalmak közepette leválik a nyálkahártya.

Utolsó fázis

A beteg a fájdalomnak egyre kevésbé van tudatában, ahogy telik az idő, mert az agyi erek is elzáródnak. Az agykárosodás eltörli a személyiséget (deperszonalizáció). Az agy néhány helyen elfolyósodik, csak a primitív részei működnek (a beteg esetleg még tud járni). Ekkor már a vérzés megállíthatatlan, mert a véralvadási faktorok már elhasználódtak.

Az utolsó fázisban szédülés, elernyedés váltakozik vonaglással, ami közben az áldozat szétcsapkodja vérét mindenhová; az idegek felmondják a szolgálatot és elvész az egyensúlyérzék. Vérzéses sokk lép fel, a beteg elveszti eszméletét. Minden testnyílásán ömlik a vér, beleértve a végbelet, mellbimbót és a nyálmirigyeket is, nem marad elég a keringés fenntartásához. Lelassul a szívműködés, a vérnyomás a nullához közelít. A zsigerek szétszakadnak, olyan hanggal, mint amikor a textil végigreped, és nyálkahártyájuk kilökődik. Miután gazdáját elpusztította a vírus, minden nyíláson át a szabadba tör. Vér kerül a légcsőbe, a légzés leáll, a pupillák fénymerevek lesznek, ekkor már teljes az agykárosodás. Nem lehet injekciót adni, a tű mellett kiserken a vér, mert az erek szétszakadnak. Végül már koromfekete vér folyik a testből, a beteg mély kómába zuhan, és többé már nem ébred fel, néhány óra múlva pedig meghal.

Az elhunytakat gyorsan kell felboncolni, mert a szövetek a hűtés ellenére is elkocsonyásodnak; gyorsan és biztonságosan (vízhatlan zsákban, mésszel) kell eltemetni, még akkor is, ha az ellenkezik az adott nép temetkezési szokásaival.

A túlélők gyógyulása lassú, legalább 2 hónap, és még 4 hónapon át ürítik a vírust (szemük csarnokvizében is megtalálható).

A kezelés gyakorlatilag a folyadékveszteség intravénás pótlására korlátozódik.
(wikipédia)

Az eredetileg Guineából indult vész átterjedt Sierra Leone-ra valamint Libériára, és már Nigériából is jelentettek ebola miatti halált.

Nigériára, Afrika egyik legnépesebb országára is átterjedhet az esetek többségégében halált okozó Ebola-vírus. Egy fertőzött férfi egy Libériából Nigériába tartó repülőre szállt fel, majd érkezése után nem sokkal meghalt. A járvány eddig több, mint 1000 embert fertőzött meg.
Egy fertőzött férfi annak ellenére fel tudott szállni egy Libériából Nigériába tartó repülőjáratra, hogy magas láza volt. A beteg a gépen hányt, majd nem sokkal azután, hogy Lagosba, Nigéria 21 millió lakosú üzleti központjába érkezett, meghalt.

A brit külügyminiszter szerdán kijelentette, kormányzati találkozót hív össze, amelyen az ebolajárvány lesz a téma, mert az már Nagy-Britanniát is fenyegetheti.

- Félő, hogy valaki áthozhatta a betegséget Afrikából. Nem arról van szó, hogy a betegség elterjed-e az Egyesült Királyságban, mert ez a magas színvonalú fertőzésellenes intézkedéseink miatt kevéssé valószínű.

Az ebola az egészségügyi személyzet körében is szedi áldozatait: Sierra Leonéban meghalt kedden a betegség elleni harc vezető orvosa, Sheik Umar Khan.

Az Orvosok Határok Nélkül szervezet munkatársa arra panaszkodik, nincs kapacitásuk kimozdulni a kórházból:

- Innen csak a jéghegy csúcsát látjuk. Feltérképezzük, kikkel érintkezett a beteg, de ez nem működik jól. Meg kéne találni a fertőzötteket, amilyen gyorsan csak lehet, és behozni őket a sürgősségi központba- ez az alapja egy ebolajárvány kezelésének.- mondja.

A libériai kormány elrendelte legtöbb határátkelőjének lezárását, hogy feltartóztassa az Ebola-járvány terjedését.Libériában elrendelték az iskolák bezárását és számos közösség karantén alá helyezését is.

Az amerikai Békehadtest szerdán bejelentette, hogy ideiglenesen kivonja 340 önkéntesét az Ebola sújtotta Libéria, Sierra Leone és Guinea területéről.

Az ebola egy vérzéses láz, amely a fertőzöttek akár 90 százalékával is végezhet, de a mostani járvány halálozási rátája mintegy 60 százalékos. (forrás: euronews)

ebola1.pngA nigériai hatóságok attól félnek, hogy mivel az áldozat egy nemzetközi járaton utazott ezért a kontinensről is továbbterjedhet a megbetegedés. Lagosban, ahol hatalmas zsúfoltságban élnek az emberek, egy esetéleges járvány pusztító hatású lenne.
ebola.jpegA járvány már több áldozatot követelt a nyugat-afrikai Libériában, Guineában és Sierra Leonében. Eddig közel 1100-ra teszik a fertőzöttek számát.

Sierra Leonében a hatóságok keresik az első fővárosi beteget, akit családja erőszakkal elvitt a kórházból. A 32 éves nőt elkülönítették, de rokonai gyakorlatilag elrabolták - mondta a helyi egészségügyi minisztérium szóvivője.

Nyugat-Afikában nehezíti az Ebola-járvány elleni harcot, hogy a helyi egészségügyi szolgálatok csak akadozva működnek. Az Eboláról emellett tévhitek élnek és sok lakos gyanakvással fogadja az egészségügyi dolgozókat. Az is gondot okoz, hogy a vírus lappangási ideje 2 és 21 nap között is lehet, így helyben nem lehet kimutatni.
ebola2.jpgebola4.jpgSierra Leonében több olyan beteg tűnt el, akiről laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy fertőzött volt. Az Ebolának, - amely a fertőzöttek több, mint 70 százalékánál halált okoz - egyelőre nincs ellenszere. A betegség hasmenéssel, hányással, külső és belső vérzéssel jár.

A vírus 1976-os felfedezése óta első ízben fordult elő, hogy Ebola-megbetegedéseket regisztráltak nagyvárosokban és utazó csomópontokban.

Libériában egy ott dolgozó amerikai orvosnál is kimutatták az Ebolát.

Dr Kent Brantlyt egy monroviai kórházban kezelik, miközben családja hazatért az Egyesült Államokba.
Az orvos maga is részt vett az Ebola-elleni harcban és korábban arról irt, hogy sok egészségügyi dolgozói is megbetegedett.



Az ebola Felfedezésének története

Először 1976-ban, a Kongói Köztársaságban azonosították, majd az eddigi legpusztítóbb járványt 1995-ben Zairében okozta. A vírus valószínűleg nem ember-specifikus, hanem a kórokozó egy ma még ismeretlen, vadon élő állatfajban (talán rágcsálókban vagy denevérben) tartja fönt magát, ahonnan olykor az emberi népességre vagy a csimpánzokra is átterjedhet. Nem képes tartósan fönnmaradni az emberi népességben.

A fertőzés módja

A vírus a beteg testnedveivel (vérrel, nyállal) fertőz, és főként a kórházi ápolásban és a temetkezésben résztvevő embereket tizedeli meg.

A vírus hordozói, terjesztői

Az újabb járványok esélyét leginkább akkor lehetne korlátozni, ha sikerülne a vírust végre a természetben is megtalálni, vagyis jellemző gazdafajt azonosítani. A Marburg- és a restoni Ebola-vírus mindig főemlősökkel, különböző majmokkal dolgozó, érintkező személyek között és közvetlen környezetükben lépett fel. Az Ebola-vírusok közvetítőjét és rezervoárját még nem azonosították. Lehet, hogy a denevérek közvetítik, de biztos, hogy nem a majmok az elsődleges fertőzési források, nem megfelelő gazdák a vírusok számára, mert nagyon gyorsan elpusztítja őket; a rágcsálók szintén negatívnak bizonyultak. Járványt indíthat el a halotti szertartás, mert Afrikában ez együtt jár a halottal való közvetlen érintkezéssel: a halott lemosása, megcsókolása, a mosófolyadék érintése stb. Nem tudják, hogy a járványok közötti időszakokban hol van a vírus, de annyi biztos, hogy főként kórházi körülmények között fertőz, ahol sokan érintkeznek a beteggel, tehát a vektor nosocomialis. Valamiért mégsem képes hosszabb ideig fennmaradni az emberben. A lehetséges kapcsolatokat is figyelni kell, ami egy-egy járvány idején több ezer lehet, részben az általános afrikai körülmények miatt. Gyorsan képes mutálódni, s új vírusfajjá alakulni. 1995-ben az egyik zairei járvány Kikwit város missziós kórházából indult ki, ahol nem volt orvos, a betegekkel félig képzett apácák foglalkoztak, akik naponta 5 új fecskendőt kaptak, amiket néha leöblítettek vízzel; gumikesztyű és sterilezés nélkül kezeltek több száz embert. A legfertőzőbb ágensek a levegőben is terjednek. Egy beteg úgy fertőzte meg orvosát, hogy vérhányása annak nyálkahártyáira: szemébe, szájába és kezére került. A szudáni altípus nem terjed cseppfertőzéssel, míg a zairei és a restoni igen.

A zairei Ebola-vírus (EBOV; előtte ZEBOV)

A Zaire-vírus, más néven zairei Ebola-vírus (EBOV) rendelkezik a legnagyobb halálozási aránnyal, ami akár 90%-os is lehet, az átlagos halálozási arány körülbelül 83%-os volt 27 év alatt (1976-2003). A halálozási arány 1976-ban 88%, 1994-ben 59%, 1995-ben 81%, 1996-ban 73%, 2001-2002-ben 80%, 2003-ban 90%-os volt. Több járványkitörése volt a zairei Ebola-vírusnak, mint a többi törzsnek. Az első kitörés 1976 augusztus 26-án történt Yambukuban. Mabalo Lokela, egy 44 éves tanár, volt az első feljegyzett eset. A tünetek maláriára hasonlítottak, és a későbbi páciensek kinint kaptak.

ebola5.jpg

Források: Link, Link, Link,